لطفا منتظر باشید

تحصیل پزشکی در کانادا

Post image

کانادا یکی از کشور های محبوب برای دانشجویان بین المللی در رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در کانادا یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در این کشور می باشد که می تواند موجب اخذ اقامت دائم این کشور نیز شود. کانادا کشوری مدرن و پیشرفته می باشد که بهترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. همین امر موجب شده که سالانه تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور  افزایش یابد. ناگفته نماند که مدارک دانشگاهی این کشور دارای اعتبار بین المللی می باشند و در تمام جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند.
شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا دارای شرایطی است که باید دانشجویان در مقاطع مختلف، از آن آگاهی داشته باشند. این رشته در کانادا بازار کار خوبی دارد. همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و گذراندن دوره رزیدنتی، می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. بهترین دانشگاه های پزشکی جهان، در کشور کانادا قرار دارد که متقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور، فرصت های شغلی بی شماری را هم در کانادا و هم در کشور های دیگر خواهند داشت.

سیستم تحصیل پزشکی کانادا برخلاف آلمان رایگان نیست و هزینه های نسبتا بالایی دارد. البته لازم به ذکر است که دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های کانادا، درآمد بالایی نیز در این کشور به دست می آورند. تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا بر اساس شرایط سنی و شرایط پذیرش دانشگاه می باشد که در ادامه به بررسی شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور می پردازیم.

پذیرش پزشکی دانشگاه های کانادا

متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه های کانادا باید دوره ای را با عنوان دوره لیسانس علوم پایه بگذرانند. دانشگاه های کانادا، دانشجویان را از نظر علمی و عملکردی، نمره های درسی، نتایج آزمون MCAT، نامه صادر شده از سوی اساتید دانشجو و… مورد بررسی قرار می دهند. همچنین، متقاضیانی پذیرش دانشگاه های پزشکی کانادا را اخذ می نمایند که معدل GPA آنها حداقل 3.80 از 4 نمره شود.

متقاضی پس از تحصیل در دوره علوم پایه به مدت حداقل 3 یا 4 سال می تواند در آزمون MCAT شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشکده های پزشکی شروع به تحصیل کند. آزمون MCAT ظرفیت محدودی داشته و دانشجویان را  از لحاظ دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری، تفکر انتقادی، مهارت حل مسئله، دانش مفاهیم علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی مورد سنجش قرار می دهد. البته این آزمون برای همه اجباری نیست و فقط برای برخی از دانشگاه های کانادا الزامی است و دانشجویان برای ورود به این دانشگاه ها باید این آزمون را بدهند. دروس پیش نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا عبارت است از:

 • زبان انگلیسی
 • فیزیک و آزمایشگاه
 • شیمی آلی همراه با آزمایشگاه
 • بیولوژی همراه با آزمایشگاه
 • شیمی عمومی با آزمایشگاه
 • تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

  تحصیل تخصص پزشکی در کانادا بین دانشجویان بین المللی رقابت بسیار تنگاتنگی دارد؛ چرا که فقط ۷ دانشگاه به دانشجویان بین المللی پذیرش می دهند. دانشجویانی هم که با اخذ ویزا تحصیلی، در دانشگاه های کانادا در حال تحصیل اند، دوره های رزیدنتی خود را فقط می توانند در برخی از استان های کانادا بگذرانند. در غیر این صورت باید به کشور خود بازگشته و دوره هایشان را در آنجا به اتمام برسانند. در ادامه به برخی از استان های کانادا که اجازه گذراندن دوره رزیدنتی پزشکی را می دهند، اشاره می کنیم.

  استان های لابرادور، نیوفاندلاند، مختص به دانشجویان خارجی اند که در کانادا دوره های پزشکی خود را گذرانده اند و استاد کبک مختص دانشجویان پزشکی خارجی است که دوره های خود را در استان کبک گذرانده اند.

  تحصیل در رشته پزشکی با مدرک دیپلم

  تقاضای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا بسیار زیاد است. متقاضیان زیادی با مدرک دیپلم تقاضای تحصیل پزشکی در کانادا را دارا هستند. این متقاضیان با داشتن شرایط سنی مناسب و مدرک دیپلم می توانند از طریق تحصیل به کشور کانادا مهاجرت نمایند. سن مناسب برای متقاضیان با مدرک دیپلم بهتر است بین ۱۸ تا ۲۰ سال باشد؛ چرا که سن بالاتر افراد شانس پذیرش شان را پایین می آورد.

  شرط اصلی متقاضیانی که می خواهند با مدرک دیپلم برای تحصیل در کانادا ویزا اخذ نمایند، ارائه مدرک زبان در سطح آیلتس ۶ است.

  تحصیل در رشته پزشکی با مدرک لیسانس

  در کشور کانادا چگونگی ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی، نسبت به ایران کمی متفاوت است. در کشور کانادا افرادی که می خواهند در رشته های پزشکی تحصیل نمایند، باید حداقل 2 تا 4 سال در مقطع کارشناسی، دروس علوم پایه پزشکی را بگذرانند. این متقاضیان پس از اتمام تحصیلشان باید در آزمون MCAT شرکت کنند. متقاضیانی که در این آزمون نمره قبولی را کسب کرده باشند می توانند به دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی وارد شوند.

  آزمون پزشکی در کانادا MCAT

  این آزمون برای دانشجویان پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا برگزار می شود و افرادی که بتوانند نمره قبولی آن را به دست آورند می توانند پذیرش دانشگاه  پزشکی را اخذ کنند. این آزمون، مهارت های دانشجو را اعم از حل مسئله، دانش مفاهیم طبیعی، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم رفتاری و اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا را مورد ارزیابی قرار می دهد. برگزاری این آزمون بر عهده انجمن کالج های پزشکی آمریکا می باشد و مدت اعتبار آن ۳ سال است.

  آزمون MCAT شامل اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی، اصول روانی، اصول بیولوژی، اصول بیوشیمی سیستم های زنده، اصول اجتماعی و بیولوژی رفتار، مهارت های استدلال و تحلیل انتقادی است. شما باید قبل از شرکت در این آزمون، درس های پیش نیاز آن را بیاموزید. این دروس شامل شیمی و آزمایشگاه، زبان انگلیسی، شیمی آلی و آزمایشگاه، فیزیک و آزمایشگاه و بیولوژی و آزمایشگاه است.

برچسب ها:

ممکن است شما نیز علاقه مند باشید

لیست مقالات
Top